Temizlik Şirketleri

Temizlik şirketleri; sektörde özellikle son 25 yıldan bu yana yer edinen temizlik şirketlerinin mazisi çok yenidir. Bu kadar yeni bir sektör olmasına rağmen hızla türemesi ise mesleğe bakış açısının tekrar sorgulanması anlamına gelmektedir. Bunun en iyi örneğini gelen telefonlardan yaşamaktayız. Temizlik şirketi kurmak isteyen kişilerin firmamızdan cevaplarını talep ettiği sorulardan bazıları aşağıdadır. Bu sorular, amaç ve hedefin ne kadar kolay ve kısa vadeli hesaplandığını bize göstermektedir.

 1. Telefonda işin detay kısımlarına kadar tüm nitelikleri hakkında bilgi edinilmesi
 2. Temizlik şirketleri çok fazla para kazandırır mı?
 3. Temizlik işine ne kadar malzeme gideceği
 4. Temizlik işinde hangi makinelerin kullanılması gerektiği
 5. Temizlik makinelerinin fiyatları konusunda bilgi edinilmek istenmesi.
 6. Temizlik personeli ihtiyaçları nasıl karşılanıyor?
 7. Temizlik servisleri nasıl hazırlanıyor?
 8. Temizlik hizmeti müşterisi nasıl ediniliyor?
 9. Ev temizliği nasıl yapılıyor?
 10. Ofis temizliği nasıl yapılıyor?
 11. Fabrika makine temizlikleri ve bakımları hangi sistemler ile sağlanıyor?
 12. Cilalama hizmetinin öğretilmesi talebi en sık karşılaşılan sorulardan biridir.
 13. Bu iş için tutulacak depo ve ofislerin mekan ve büyüklüğü.

Temizlik Şirketleri; Temizlik şirketi kurmak isteyen kişilerin işletme yada benzeri okullardan mezun olmasında fayda olsa da iyi planlama ve markalaşma hedefi ile sektörde kalıcılık sağlanabilir. Servis aracı, makine ve malzemelerin en az bir yedeği kesinlikle alınmalıdır. Temizlik hizmeti uygulama türlerine göre çok fazla detay ve dallara ayrıldığından bu iş için alınacak Ticaret Odası evrakları ve temizlik personelinin alması gereken bir yığın eğitim belgelerini mutlaka almak gerekir. Bu eğitimlere ödenenen bedeller uzun vadede kara dönüşecektir. Sermaye ediniminde Kosgeb ten faydalanılabilir. Kosgeb geri dönüşümsüz hibe ve destekleri temizlik işi için idealdir. Doğru mekan ve yer seçiminde uzun vadeyi düşünerek karar vermek ileride sabitlik ve kalıcılık sağlayacaktır.

Temizlik Şirketleri; Temizlik firması kurmadan önce hangi alanlarda hizmet verileceği iyi planlanarak edinim ve eğitimleri sağlanmalıdır. Örnek; giydirme dış cephe temizliği yapacak olan firmaların bu alandaki mesleki yeterlilik belgelerini oluşturmaları bu işin yapılabilirliği açısından önemlidir. Parça halı yıkayacak firmaların bu işi yapabilecek nitelikte alana sahip tesislere sahip olması gerekir. Her biri ayrı bir uzmanlık dalı olan bir yığın daldan biri olan zemin cilalama işi için de çok fazla makine ve zemin bakım kimyasalı çeşidi vardır. Dünyadaki son teknik ve yenilikleri takip ederek uygulamaya döktüğümüzde yaptığımız işin doyumsuz hazzına sahip olabiliriz.

Temizlik firmalarından cevapları talep edilmeyen bazı hayati sorular:

 1. İş güvenliği ve uygulanması
 2. İş yeri hekimliği
 3. Tedbir ve önlemler
 4. Uygulama içerikleri

fabrikalarda makine temizliği

İstanbul temizlik şirketleri; Görüldüğü üzere temizlik işi kurmak kadar kolay bir iş yok gibi kişiler ivedice harekete geçmekte fakat çoğu zaman sonucu hüsran olmaktadır. Kolay şirket kurma ve kaldırma gayreti, çalışan personellere zarar verdiği gibi sektörü de baltalamaktadır. Gerçek emekçi kurumsal firmalara da bu zarardan pay görmektedir. Bu yüzden devletimize ve kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir.

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi