Sararmış tül perdeleri beyazlatmak için!

Bayanların korkulu rüyası, sararmış tül perdeler. Peteklerin saldığı isten olsun, ortamdaki hava, sigara dumanı gibi etkenler ile tül perdeler beyazlığını kaybedip sararmaya başlıyor. Çoğu zaman yıpranma olmasa da renk değişikliği yüzünden yeni perdeler alınıyor.

Renk değişikliği yani tül perdelerde sararmanın üstesinden nasıl gelinir?

Tül perdeleri makineye atarken dönme payını hesaplayarak çok doldurmamak gerekir.
Tül perde temizliği sentetik programda, soğuk su ile yapılmalıdır.
• Sararmış tül perdelerin daha beyaz olması için makine gözüne aşırı deterjan koymak yanlıştır. Piyasadaki beyazlatıcı şampuanlardan kullanılabilir. Yada evde yapılan yumurta kabuğu mini bohçası yararlı olacaktır. Bunu yapmak için önceden yumurta kabuklarını mini bir bez peçete içine koyup ağzını bağlamanız ve perdeleri yumurta kabuğu ve suda bekletmeniz yeterli.
Tül perdelerin kirini akıtmak için makineye atmadan suda bekletmek ve bu işlemi en az yarım saat ara ile iki defa yapmak tül perdelerin beyazlığı açısından faydalı olacaktır. Yumurta kabuğu ile tül perde beyazlatma işlemi de bu aşamada yapılır.
Tül perdelerin alındığı günkü gibi sert ve kıvrımlarının dimdik durması için makinenin durulama suyuna bir şeker kaşığı şeker kullanılabilir. Bu sayede perdeleriniz hem kolay kıvrılmayacak, dik duracak hem de kolay kirlenmeyecektir.
• Tül perde temizliğinde yumuşatıcı kullanılmamalıdır.
Tül perdeler yıkanır yıkanmaz asılmalı, makinede bekletilmemelidir. Bu sayede ütüye çoğu zaman gerek kalmaz. Piyasada toz tutmayan ve çoğu zaman çabuk kuruyan, ütü istemeyen tül perdeler mevcuttur. Aynı zamanda kurutucuda kurutma yapılmaması önemli bir noktadır. Ütü yapılmadan direk yerine asılması tavsiye edilse de ille de ütü yapılacak ise düşük sıcaklıkta yapılması tavsiye edilir.
tul-perde-temizligi
Yukarıdaki yıkama şekillerine dikkat edildiği ve perdenin kuru temizleme yapılıp yapılmaması gerektiği gibi tüm kullanım talimatlarına uyulduğu takdirde tül perdelerin sararması önlenip uzun yıllar kullanılabilirliği sağlanır.

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi