Temizlik Şirketi Kurmak İçin

Nasıl temizlik şirketi kurulur sorusu, sektördeki temizlik firmalarının en çok karşılaştığı sorular arasında başı çekmektedir. Temizlik şirketi kurmak için nereden nasıl başlamak gerekir? Kazançlı bir iş midir? Temizlik şirketi fazla para kazandırır mı? Fazla sermayeye ve bilgi birikimine ihtiyaç var mıdır? Bu iş için okul okumaya gerek var mıdır ya da uzmanlık edinebilir miyim gibi bir yığın soru ardarda gelmektedir.
Temizlik firması kurmak için ne kadar para gerekli? Temizlik branş önceliğinize göre planlama yapmadan işe koyulduğunuzda, temizlik şirketi açmak için tahmin edilen düşük sermayenin daha başlangıç seviyesinde size yetmediğini görürsünüz. Bunun için öncelikle bir kağıt kalem alıp akla gelenleri kağıt üzerine dökmekte fayda var. Personelleri bir yerden bir yere götürecek servis araçları ile başlayabilirsiniz. Uzmanlık dalına göre gerekli makine ve malzemeler, işin yönetimi için gerekli ofis ve depo, personel eğitimleri için ayrılan bütçe, kuruluş ve muhasebe, iş güvenlik, işyeri hekimlik masrafları… Araç ve makinelerde mutlaka yedek koymakta fayda var. En önemlisi iyi bir planlama ile gereksiz tedarikten kaçınmak ve daha iş bilir olmak. Gerekli sermayenin sizin için fazla olduğunu düşünüyorsanız Kosgep’ten danışmanlık alabilirsiniz. Gene bayilik alarak daha kolay hizmete başlayabilirsiniz. Her nasıl başlanırsa başlansın markalaşma bilinci ile hareket etmelisiniz.
Her sektör gibi temizlik sektörü de uzun vadede daha iyi kazanç sağlayacağından bu iş için çoğu zaman sermayeden ziyade kendi ömrünüzü de adamanız gerekeceğini unutmayınız. Hizmet sektörlerinin başında gelen temizlik sektörü, hafta sonu ya da gece yarısı ya da bayram tatilinde çalışma gibi zaman açısından çok fazla fedakarlık yapmayı gerektirir.

Temizlik şirketi kurmak isteyenlere danışmanlık; Temizlik şirketi açmak ve yönetmek için işletme okumakta fayda var. Fakat şayet işletme okumamış iseniz iyi bir kadro kurarak ve gerekli eğitimlere katılımları sağlayarak, konunuzda uzmanlaşabilirsiniz. Güçlü bir kadro sektörde emin adımlar ile ilerlemenizi sağlayacaktır. Başlangıçta iyi bir planlama ile uzmanlaşılacak dalları belirlemek lazım. Ev temizliği, ofis temizliği, dış cephelerin temizliği, cilalama hizmetleri, parça halı yıkama, halıfleks temizliği, okul, mağaza temizlikleri, fabrika temizlikleri. Mekan ve yapılacak iş açısından hangi dalları öne almalıyız. Parça halı yıkama yapacak isek öncelikle büyükçe bir yıkama tesisi kurararak işe başlamalıyız. Yer ve mekan seçimi iyi yapıldığında uzun yıllar hizmetin devamı aynı güzergah üzerinden sağlanabilir. Yerinde halıfleks yıkama için gerekli makine ve donanıma sahip olunmalıdır. Binaların dış cephelerini temizlemek amaçlanıyor ise farklı malzeme ve aparatların yanı sıra bir takım uzmanlık belgelerine sahip olunmalıdır. Hem firmanın hem de çalışan personelin bu belgeleri edinmiş olması gerekir. Sektör içinde iyi bir yer edinilmek isteniyor ise nitelikli elemanlar ile güçlü kadrolar oluşturulmalıdır.

Temizlik şirketi bayilik kurmak isteyenlerin öncelikle temizlik şirketi franchising sistemine mi dahil olacağı yada kendi markasını oluşturmak isteyip istemediği önemlidir. Kişi bu değerlendirmeyi nasıl yapacak? Burada bazı nüanslara dikkat etmek lazımdır. Çok uzun vadede isim yapmak amaçlanıyor ise kendi markanızı oluşturabilirsiniz. Fakat bilgi eksikliğiniz var ise başlangıçta işi bilmeden iş kurmak sizi ve de işletmenizin başlamadan bitmesine sebep olabilir. Bu tür işletmeleri açarken başlangıçta deneyimli personel alıp tecrübe kazanma arzusu çoğu zaman iyi yürümez. Bilgi eksikliği sadece işin yapılması ile ilgili değil şirket kuruluş işlemleri ile başlayıp marka haklarına dek başlangıçta edinilmesi gereken bilgilerdir. Bayilik sisteminde ise zincirdeki bir halkanın çöktüğünde tüm sistemi etkilemesi kaçınılmazdır. Siz siz olun her iki sistem öncesinde de işi iyi öğrenmeye çalışınız. Firmamız bu konuda bilgi danışmanlığı yapmaktadır. 0532 6449912 detaylı bilgi alabilirsiniz.

Başlangıçta az olan müşteri kayıtlarını çok iyi tutarak zamanla müşteri ağınızın gün geçtikçe büyüdüğünü görürsünüz. Eldeki müşterilere iyi hizmet verildiğinde gelecekteki müşteri sayısında da artış olacak ve kalıcılık sağlanacaktır.

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi