ofis personeli

Temizlik püf noktaları, temizlik adına kolay ve pratik uygulamalar, enerjimizi bize bırakır, malzeme ve zamandan tasarruf sağlar. Bir çok zaman kova su olmadan temizlik yapabilirsiniz. Nasıl mı çok kolay.

LAKE MOBİLYA TEMİZLİĞİ

Lake mobilyalar üzerinde kimyasal kullanımından kaçınmak, mobilyanın boyasının sararmasını önler, uzun yıllar yeni boya renk görünümü korunur. Kimyasal ve bazı deterjanlar yerine kuru mikrofiber bez ile tozun üzerinden geçmek yeterlidir. Mikrofiber bezleri kendi özellikleri dolayısı ile hiçbir genel temizlik ürünü kullanmadan kullanabiliriz. Böylece kova – su zahmetinden de kurtulmuş oluruz. Beyaz mobilyalar üzerinde leke oluşmuş ise ve ille de nemli bezle silinecekse, temizlik suyuna bir parça sirke katmak faydalı olur. Burada dikkat edilecek ikinci bir nokta, bezlerin iyi sıkılması, silinen mobilya üzerinde su izi kalmamasının sağlanmasıdır. Nemli bez ile silim yapıldığı takdirde ivedice kuru bez ile de kurutma sağlanmalıdır. Lake gibi hassas mobilyalar üzerine sıcak soğuk içecekleri yada saksıları direk koymamak lekelenmeyi ve lokal sararmaları önleyecektir.

AYNA TEMİZLİĞİ

Kirlenen aynalarınızın temizliğini, sabun ve bez kullanmadan hafif sirkeli suya batırılmış gazete kağıtları ile yapabilirsiniz.

DUŞA KABİN TEMİZLİĞİ

Duşa kabin temizliği devamlı yapılmalı, en kolayı duştan çıkarken banyo buharı ile ısınmış olan duşa kabin camlarından, bir bez ile kireçli su artıklarını silivermektir. Kenar kıvrımları ayda bir minik bir diş fırçası yada benzeri bir fırça ile temizleyebilirsiniz.

LAVABO TEMİZLİĞİ

Lavaboların kullanımı esnasında el sabununu lavaboya yayıp duruladığımızda ve bu işlemi haftada en az iki defa yinelediğimizde ciflemeye yada tortulu deterjanlara gerek kalmadığı gibi görünümü her zaman temiz olur.

MUSLUK TEMİZLİĞİ

Musluklarda kireç lekesini önlemek için bir mikrofiber bez ile en az günde bir kere kurulamak gerekir.

HALI TEMİZLİĞİ

Halılarınız leke olduğunda lekeyi ve kiri çeken vakumlu ev tipi temizlik makinelerinden faydalanabilir ya da temizlik şirketlerinden çağırabilirsiniz. Lekeli halı ya da kilimi asla silmeye kalkmayınız. Halı temizliğinde el ile silme işlemi, lekenin ve kirin yayılmasını sağlayacaktır.

LAMİNAT PARKE TEMİZLİĞİ

Laminatlarınızda su lekesi kalmış ise sirkeli nemli bez ile sildiğinizde eski görünümüne kavuşacaktır.

AVİZE TEMİZLİĞİ

Avizeleri silerken biraz sirke kullanmak avizenizin ve taşlarının parlamasını sağlar.

DUVAR KAĞIDI TEMİZLENİRKEN

Duva kağıdınızdaki, kalem çiziklerini eski bir silgi ile silerek çıkartabilirsiniz.

ÇEKMECE TOZ ALIMI

Elektrik süpürgesinin fırçalı ucu bu işi görse de fırça yerine bir parça tülbent bağladığınızda, çamaşırları bile çıkartmadan tozların kolayca alındığını göreceksiniz.

HALIDAKİ DÖKÜNTÜLER

Eski temiz naylon çorapları sünger yerine kullanabiliriz. Aynı zamanda halılarımızın üzerindeki saç ve toz döküntülerini eski naylon çoraplar ile ıslak silim yaparak toplayabiliriz.

KOLTUK TEMİZLİĞİ

Koltuklarımızı portakal, soğan fileleri ile silerek temizlemek en iyi yöntemdir. Koltuk temizliği için temizlik şirketlerinden destek alabilirsiniz.

ÜTÜ TEMİZLİĞİ

Ütünüzün altının sararmaması için arada sirkeli su ile silmekte fayda vardır.

KARARMIŞ TENCERE ve ÇAYDANLIKLAR NASIL BEYAZLATILIR?

Büyükçe bir tencere içine su doldurup kaynamasını sağlayınız. Kaynayan bu suya matik deterjan atarak çaydanlık ve eski tencereleri bu suyun içine koyarak 5 dakika kaynamasını sağlayınız. Çaydanlık ve tencereleri kaynamış sudan çıkartarak nemli bez ile bir defa sildikten sonra akan suyun altında çok iyi durulayınız. Pırıl pırıl olduklarını göreceksiniz.

BUZDOLABI TEMİZLİĞİ

Karbonatlı su ile buzdolabınızı temizlediğinizde aynı zamanda kötü kokulardan da arındığını göreceksiniz. Bu işlemden sonra en az bir saat buzdolabını havalandırmak yeterlidir.

AHŞAP TEMİZLİĞİ

Ahşap temizliği çok fazla ıslatılmış mop veya bezler ile yapılmamalı ve su bazlı ahşap temizleyiciler kullanılmalıdır. Bu ürünlerin az bilinen bir özelliği de ahşabın çabuk kurumasını sağlamaktır.

MİKRODALGA TEMİZLİĞİ

Mikrodalga içine bir bardak su koyup mikrodalgayı çalıştırın. Daha sonra yağların kolayca çıktığını ve zamandan tasarruf ettiğinizi göreceksiniz.

TÜL PERDE TEMİZLİĞİ

Eski tül perdeleriniz yıkama esnasında kendini bırakıp çabuk kırışıyor ise yıkama suyuna 2 adet kesme şeker atmanız yeterlidir. Tül perdelerinizin hem daha beyaz hem de kolalanmış gibi dik durduğunu göreceksiniz

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi