Ofis Temizlik Firması Kurmak

Ofis Temizlik Firması Kurmak; bu işi yapacak olan firmaların kuruluş işlemleri. Ofis temizliği hizmetini gerçekleştirmek üzere, firmanın kuruluşunu gerçekleştirmek büyük emek, beceri ve deneyim isteyen bir iştir. Ekonomik açıdan da riskli faktörleri taşır. Ofis temizliği firması kurmak isteyenlerin; kurdukları temizlik firmasının, sektör içinde yenilikçi bakış perspektifi ile hareket etmesi, teknolojik alet ekipman zenginliğini sağlaması, müşterisini rahatlatan ve ihtiyaçlarına cevap veren sistemsel yapıda olması şartlarını taşıması gerekir.

ofis-temizlik-firmasi-kurmak-icinOfis temizlik firmalarını zora sokan nedenler;
Ofis temizlik şirketi kuran kişilerin yeterli deneyim ve sistemsel donanıma sahip olmayışı. Personel yetiştirme işi günümüz yeni kurulan firmalarda özellikle ikinci plana atılmakta, bu da sektörü olumsuz olarak zedelemektedir. Sektörde çalışan temizlik personelleri, birazda hizmet alıcılarının yüze gülen söylemleri ile işi kolay görüp basit usul temizlik firması kurma çabaları. Hizmeti alan işveren konumundaki deneyimsiz ofis idari kişilerinin temizlik firmalarından beklentileri.

Temizlik işinin maliyetini düşürmek için yönelttikleri bazı talepler. Aynı personelin ofis çay sunum hizmetlerini gerçekleştirmesini sağlamak, ortak alan temizliklerini ve wc temizliğini gerçekleştirmesini sağlamak, hatta mesai bitimi yada başlangıcı part time temizlik hizmetini de gerçekleştirmesini sağlamak ile hizmetin sadece görünen ekonomik boyutu düşürür. Yıllık bütçe grafiğinde de, temizlik hizmeti için ayrılan tutar ivmesi aşağıdadır. Bu tür fiillere eski tip idarecilerin işleyişinde çok rastlanırdı. Günümüzde halen de işlerliğini korumaktadır.

Gerçekçi bazı sonuçları; ofis içi salgın hastalıklar, bakteri yuvalanmaları, sık sık izin alan personeller, karlılığın ve verimin düşmesi, iş kazaları, düşük seviyede hijyen hizmeti, iyileştirilmesi gereken bir ortam.Son yıllarda bilişim sektörü üzerinden ofis temizlik firması değil de bireysel çalışanların reklam, site vs. yolları ile düşük bütçeler sunarak hizmet alıcıyı etkilediği görülmektedir. Sonuçta hizmeti alan durumu fark ettiği zaman iş işten geçmiş olup hem çalışanlar hem de temizlik işverenleri zarar görmüştür.
Onca emek ve birikimler ile ayakta durmaya çalışan temizlik firmalarının sayısı her geçen gün düşmekte olduğu halde görüntü ev ofis temizliği firmalarının çığ gibi büyüdüğü şeklindedir. Burada asıl iş hizmet alıcıya düşmektedir. Hizmetten memnun olan ofis temizlik firması müşterisinin direk firma yetkilisi ile görüşme yapması, web üzerinden ofis temizlik firmalarının kalitesine, donanımına, geçmiş tecrübe ve birikimlerine bakarak seçim yapması tıkanmak üzere olan sektöre ivme kazandıracaktır.

Ofis Temizlik Firması Kurmak; sektöre gönül vermiş kişiler için hazırladığımız  İlk Adım Hijyen başlığı ile  bir eğitim programımız mevcuttur. Sektöre ilgi duyan ve benimseyen işveren adayları ve çalışanlar kayıt yaptırabilirler. Program sadece ofis temizlik hizmetini değil genel hijyen konularını, teknik donanımını, maliyet analizlerini ve sistemsel işleyişini kapsamaktadır.

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi