Dezenfeksiyon Esasları

Yüzey ve Ortam Sağlığı Dezenfeksiyonu

Korona virüs Dezenfeksiyonu; 2020-21 yılı bize, hijyen ve dezenfeksiyonun önemini çok acı şekilde gösterdi. Ne yazık ki tüm dünyada binlerce kişi Covid-19 yüzünden hayatını kaybetti. Beklenmedik bu hastalık karşısında oluşan Korona virüs Dezenfeksiyonu durumumuz hala geçmiş değil. En hızlı çare Korona Virüs Dezenfeksiyonu.

Işıltı Temizlik ve Virüs Dezenfeksiyonu Firması; hepimizin kafasına takılan temizlik ve hijyen sorularına, 30 yıllık deneyimlerini de katarak cevap vermektedir. Kullanılan ürünler Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Virüsün plastik yüzeylerde 5 gün, cam üzerinde 4 gün durduğu saptanmıştır. Devamındaki çalışmalarda çelik yüzeylerde 48 saat, alüminyum yüzeylerde 2-8 saat kaldığı gene tespit edilmiştir. Hatta çalışmalar daha da ileri boyuta taşınarak dahası var. Kağıt üzerinde 4-5 gün, ahşap zeminlerde 4 gün ve plastik eldivenlerin üzerinde ise 8 saat canlılığını koruduğu ispatlanmıştır. Tüm bu çalışmalar neticesinde dezenfeksiyon işleminin dezenfekte edilecek yüzeyin yapısına göre değişmesi sonucuna varılmıştır. Dolayısı ile sıklığının belirlenmesi gerekmektedir. Halbuki daha önce bu denli dezenfeksiyon konusuna kimse vakıf değildi. Anlaşılan şudur ki korona virüs grubundaki virüslerin, malzeme üzerinde canlı kalma sürelerini göz önünde bulundurarak dezenfeksiyon sıklığı ayarlanmalıdır.

Yüzeylerin çeşitliliğine göre yapılan Işıltı dezenfeksiyon ve temizlik uygulamalarından bazıları aşağıda yer almaktadır;

1-Ulv sistemi ile dezenfeksiyon (biosidal ürün kullanılarak). 2-Buhar sistemi ile Dezenfeksiyon Ozon Dezenfeksiyonu. 3-Manuel Dezenfeksiyon (alkollü dezenfektanlar ile priz, kapı kolları vs silimi ile yapılan dezenfeksiyon). 4-Su ve sabun dezenfeksiyonu (ardından manuel dezenfeksiyon sistemi uygulaması da yapılmaktadır.) 5-Çamaşır suyu dezenfeksiyonu (özellikle wc, seramik alanlar ve tüm yüzeylerde)

Covid 19;

Yukarıdaki korona virüs dezenfeksiyonu sistemlerinde kullanılan Biyosidal ürünlerdir. Bu ürünlerin uygulama cihazları sayesinde tüm ortamlarda, zararlı olarak kabul edilen bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmaları yok ettiği kanıtlıdır. Hatta hamam böceği, kene, karasinek, sivrisinek ve böcekler. Dolayısı ile aslında bu zararlı canlıların kimyasal veya biyolojik etki göstererek zayıflamasını hatta yok olmasını sağlanmaktadır.

İstanbul Dezenfeksiyon Hizmetleri; Tüm dünyada oluşan korona virüs salgını sonrasında işyerleri ve ofisler başta olmak üzere, yaşanabilir tüm mekanların dezenfeksiyon ihtiyacı kaçınılmaz olmuştur. Virüs dezenfekte uygulamaları sırasında tüm koruyucu önlemleri alan Işıltı personelleri, hizmet alıcının da sağlığını korumak açısından tüm gerekli kurallara uymaktadır. Gerekli cihaz ve yeterlilik belgelerinin yan yanı sıra geçmiş tecrübelerinden de faydalanan firma, dezenfeksiyon ve temizlik çalışmalarına son gaz devam etmektedir. Ev, ofis, fabrika, depo, sinema, kuaför salonu, restoran ve yaşanabilir tüm alanlar. Bu alanların çoğunda Covid 19 yanı sıra tüm bakteri, mantar ve virüslere karşı pratik ve güvenilir olarak dezenfeksiyon yapılmaktadır.

 

 

 

Dezenfeksiyon Yöntemlerimizden bazıları;

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi