Halı ve Zemin Temizliği

Halıfleks mana anlamı döşemelik halı ( Duvardan duvara zemin kaplama)

Neden halıfleks zemin kaplama kullanılır?

Halıfleks zeminler ortama sıcaklık katar. Ortam dekorasyonunun renk ve ahengine göre yapılandırılabilir. Dokusu ve yapısına göre özellik ve konfor sağlar.

Halıfleksler Nasıl Ölçülür?

Yıkama öncesinde eni ve boyu çarpılarak halıflesklerin m2’si belirlenir. M2 fiyatı ile çarpılarak yıkama teklifi sunulur. Mesela; 8 metre boy, 5 metre en ise 40 m2 halıfleks m2 toplamıdır. Bu hesaplamayı yaparken dikkat edilecek konu alan hesaplamalarında bölüm bölüm, oda oda gitmektir. Alanı parçalayarak yapmak gerekir. Yoksa brüt metrekare karşımıza çıkar. Parça halı yıkamalarında direk halı arka etiket kısmındaki ölçüm dikkate alınır.

Halıfleksler türlerine ve yapı özelliklerine göre kullanılma alanları; protokol halıları, etkinlik, organizasyon halıları, tören halıları, duvardan duvara kaplanmış ev ofis halıları, otel lobi ve koridor yolluk halıları.

Halıfleks yıkamada işe yeni başlayanların bazı hataları şu şekildedir; emiş gücü yüksek olmayan makineler ile çalışmanın yanı sıra halıya suyu fazlaca vermek, verilen suyu yeterince çekmemek. Halıdan su çekmek yorucu bir iş olduğundan dolayı hangi düzeyde makine kullanılır ise kullanılsın çalışan kişinin özveri göstermesi esastır. İş çabuk bitsin cinsinden yapılan çalışmalarda koku problemi ile en fazla bu durumdan dolayı karşılaşılır. Halının cinsine göre leke sökücü kullanılmadığı zaman ortaya çıkan sonuç kalıcı lekedir. Kalıcı leke için ağartıcı kullanıldığı takdirde halının kalitesi bozulur. Halıda en çok karşılaşılan lekeler; yağ lekesi, sakız lekesi, mürekkep lekesi, meyve lekesi, sıvı gıda lekeleri. Bazı halı türlerinde ekstra fırça kullanımı mutlak zaruriye gerektirse de dokuma halı dahil bir çok halıda sadece vakum kullanmak yeterli olacaktır. Burada esas olan halının nitelikli yıkanmasıdır. Isı ve ses yalıtımında yardımcı olacak şekilde döşenmiş halıfleksleri çok aşırı suya boğmamak, pet fırça tutucularını yuvarlak daireler ile yavaş yavaş hareket ettirerek kiri kusturmak önemlidir.

Işıl ışıl parlayan halıflexleriniz için bizden randevu almanız yeterli!

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi