h-temizlik-bakim-urunleriGüzellik ve bakım ürünleri, kozmetik malzemeleri kadınların en önemli güzellik araçlarıdır. Çok sık kullanılan bu ürünlerin kullanım koşullarına uymadan veya son kullanma tarihi geçmiş olan bir ürünü hala kullanmaya devam etmenin zararları ve makyaj fırçalarının temizliğinin ne kadar önemli olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Bakım ve kozmetik malzemeleri kullanmayı genelde hepimiz sevmektedir. Ve çoğumuz kullanırken son kullanma tarihi geçmiş mi ya da rimelin buzdolabında daha güzel muhafaza olduğunu bilmemekteyiz. Parfümlerimizide buzdolabında muhafaza edersek daha uzun ve etkili bir şekilde kullanabiliriz. Mesela çoğumuz temizlik yaparken kullandığımız microfiber bezin makyajımızı temizlerkende kullanabileceğimizi ve hatta etkili bir şekilde temizleyebilceğimizi bilmiyoruzdur. Bezi ıslatıp makyajımızı temizlememiz mümkün, tabi birkaç kullanımdan sonra yıkanması şartıyla. Fondötenlerimizin dibini görmeden bozulup bozulmamasına bakmadan genelde kullanıyoruz.

En hassas organımız gözlerimiz, gözlerimize sürdüğümüz rimel ve likitin maksimum kullanım süresi ambalaj açımından itibaren üç aydır. Kısacası rimelimiz kuruduğunda likitimiz kuruduğunda değil süresi dolduğunda kullanımı bırakmalıyız. Yapılan bilimsel araştırmalara göre kullanım koşullarına uymadan saklanan kozmetik ürünleri daha çabuk bozulmaktadır. Ve bunları kullandığımızda cildimizde, yara, akne, kızarma, dökülme gibi faktörler görünmektedir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri de kullandığımızda aynı sonuçlarla karşılaşmaktayız. Makyaj fırçalarımızıda haftada en az iki kere bebek şampuanı veya bulaşık deterjanı içine de birkaç damla zeytinyağı damlatarak güzelcene elimize sürterek fırçadaki kalıntıları temizleyebiliriz. Ardından durulayıp fırça kısmı yukarıya bakıcak şekilde kurutabiliriz. Haftada en az iki kere kozmetik ürünlerimizi koyduğumuz çantayı yıkayamazsak bile en azından antibakteriyel mendillerle temizlenmesi gerekmektedir. Malzemelerin temizliği kadar makyajımızı temizlemekte çok önemlidir. Aslında birçok makyaj temizleyici, süt, tonik, krem gibi ürünler piyasada mevcuttur. Fakat birçoğumuz bunları fuzuli bulup almayız. Elimizdeki imkanlarla en kolay şekilde temizlemek için ise ihtiyacımız olan malzemeler şunlardır; bebek yağı, makyaj temizleme pamuğu ile fazla bastırmadan üzümüzü gözlerimizden başlıyarak, sonra dudaklarımız en son olarakda cildimizi temizleyebiliriz. Sonrada bebek şampuanı veya kalıp sabunla güzelce yıkayarak iyice temizleyebiliriz. Sonrasında ise nemlendirici sürerek yüzümüz nemlendiryoruz. Nasıl yemek yaparken veya dışarıdan bir şey alırken sağlığımız için son kullanma tarihine bakıyorsak aynı özeni cildimiz içinde göstermeliyiz.

Cildimizin ne kadar hassas olduğunu ve kullandığımız ürünlerin temizliğine ne kadar dikkat etmemiz gerektiğinin farkındayız. Ve yüzümüzdeki makyajı temizlemenin aslında ne kadar kolay olduğunu az çok öğrendik. Cildimizin sağlığını ve görünüşünü önemsiyorsak biraz daha hassas ve dikkatli olmamız yeterli olacaktı.

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi