Ev temizlik hizmetlerinde gündelikçi personel çalıştırırken dikkat edilecek kurallar;

Toplumumuzda en fazla iş kazalarının olduğu, fakat en az dikkat çekilen konulardan biridir ev temizlik hizmeti. Çoğu zaman ev, villa ve ofis yüzeyleri kadar değer görmeyen gündelikçi çalışanların verdiği hizmet ile müşterisi memnun edilmeye çalışılırken aksi durumlar ortaya çıkabilir. Ne çalışan ne de evin sahibi konumunda olan kişi, hiç kimse bu olumsuz durumları düşünmek bile istemez.

İş kazaları çalışanın ve çalıştıranın en büyük derdi. Fakat alınması gereken bir yığın iş güvenlik önlemleri ve uygulanması gereken bir yığın iş güvenlik kuralları varken neden ev temizlik işleri konusuna hassasiyet gösterilmez? Anlamak çok zor. Parasal sorumluluklarının yanı sıra getireceği manevi kayıp ve vicdan azabı ile kim başa çıkabilir?

Ev Temizliği Uygulamalarında Ev Temizliği Şirketleri Dışında Gündelikçi çalıştırmanın olabilecek bazı sonuçları

• Hiçbir iş güvenliği ve eğitim almamış olan gündelikçi temizlik personeli, nereye basacağını, ne yapacağını, acil durumlar ile nasıl karşılaşacağını bilmez. 2 metre yüksekliğin bile risk oluşturduğu biliniyor ise yüksekte çalışma eğitimi dahi almamış olan bayan temizlik personelini koruyucu malzemeleri kullandırılmadan cam ve pencerelere çıkartmamak lazımdır.
• Elektrikli alet ve cihazların nasıl kullanacağı uzman kişilerce anlatılmalı ve çalışacak kişi aydınlatılmalıdır.
• Çalışan kişinin kullandığı malzemelere başka eller tarafından temas olmamalı, ürün kapları değiştirilmemelidir.
• Kimyasal eğitimleri verilmeli ve kimyasalların yan etkilerinin ne olabileceği saptanmalıdır.
• Zaman konusunda acele edilmemeli, iş ve zamanlama iyi saptanarak çalışandan beklenti oluşmalıdır.
• Bozuk priz, ekli kablo, tv ünite kablosu, aydınlatma gibi elektriksel aksamın iş öncesi kontrollerinin sağlanması.
• Çalışanın kılık kıyafetinin uygunluğu.
• Sağlık durumu

ev-temizligine-dikkat

Diğer detaylar; yukarıdaki ana maddelerin yanı sıra evin, ofisin, villa ve mekanın durumuna göre husule gelebilecek her türlü duruma karşı hazırlıklı ve uyanık olunması, tüm iş güvenlik önlemlerinin alınması önemlidir. Bu önlemler ne kadar alınsa da ehil temizlik firmalarının yerini tutmayacağı da ayrıca bilinmesi gerektiğinden asıl ve en güvenli olan işi uzmanına bırakmaktır.

Işıltı Temizlik, 23 yıldan bu yana sektöründe en güvenilir ev temizliği hizmetini sağlayan Ev Temizlik Firması olarak görev yapmanın gururunu taşımaktadır.

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi