araç koltuğu yıkamaAraç koltuk yıkama, araç iç temizliği uygulama şekilleri,
Günümüzün iş yoğunluğunda yeterince ilgilenemediğimiz araçlarımızın iç ve dış detaylı temizlikleri iş bilir eller tarafından yapıldığında hayatımıza konfor sağlıyor.

Araç içi işlemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Bu işlemlerin uygulama süreleri ve şekilleri, kullanıma göre farklılık gösterebilir.
• Araç dış temizliği ve araç cam yıkama, parlatma işlemi ortalama en geç 15 günde bir.
• Araç dış yüzey bakımı ve kuruyucu cila uygulamaları ortalama yılda bir defa.
• Araç koltuğu yıkama yılda bir yada 2 defa yapılmalıdır. Koltuk yıkama işi yüksek devir makineler ve vakumlama yöntemi ile yapılmalıdır.
• Araç ve her tür otomobil grubunun kullanıma bağlı olarak içinin kuru vakumlama yapan bir elektrik süpürgesi ile süpürülmesi şarttır.

Araç içinde kötü koku oluşma nedenleri;
1. Araç camının açık unutulması sonucu içeriye azda olsa yağmur suyu girmesi
2. Koltukların ehil olmayan temizlik firmaları yada araç bakım ünitelerine yıkatılıp, ıslak yıkama sonrası iyi kurutulmaması.
3. Paspasların ve yer halısının yıkama sonrası ıslak bırakılması.
4. Araç içinde çeşitli sıvı malzemenin dökülmesi sonucu yada kokulu bir malzemenin ağzının açık bırakılması. Bu tür malzemeler ile koku oluşması çok yaygındır. Mesela kahve paketi araçta bırakılır ise kalıcı koku bırakır ve bu tür bırakılan kokular gerçeğindekinden daha ağırdır ve baş ağrıtır.
5. Piyasada satışa sunulan bazı araç içi koku gidericiler fazla kullanıldığında yada uzun süre kaldığında ağırlaşabilmektedir. Bu tür kokuların yağ esansı içermeyen uçucu türden olmasına dikkat edilmelidir.

Araç içi buğulanmayı önleme;
Piyasadaki çeşitli buğu gidericiler kullanmakla kalmaz yağmur suyuna karşı akışkanlık sağlar. Diğer pratik yöntemse sirke ile cam silimidir.

Konu ile ilgili merak edilen diğer detaylar https://isiltitemizlik.com.tr/haber/ sayfasından takip edilebilir.

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi