Temizlik ve Hijyen Kavramları; barındığımız ya da çalıştığımız alanlarda, istenmeyen ya da bulunmasında sakınca olan her türlü nesne ve organizmanın uzaklaştırması işlemini temizlik olarak tanımlayabiliriz.

Temizlik işleri sırasında, sağlık açısından sakıncalı mikroorganizmaların ortamdan uzaklaştırılması için alınan önlemlerin tümüne de hijyen denilir.

Temizlik her yerde, her ortamda yapılabilir. Bunlara evler, işyerleri, oteller, okullar, hastaneler, imalathaneler, fabrikalar, açık alanlar vs. örnek olarak gösterilebilir.

Temizlik Şirketlerimizin gerçekleştirdiği, evler, ofisler, okullar, fabrikalar, oteller gibi mekanlarda yapılabilecek temizlik işlemleri arasında:

  • Ortamın tozlardan, yemek kırıntı ve bulaşıklarından arındırma işleri,
  • Mutfak tezgahlarının temizliği ve hijyeni ile ocakların, davlumbaz ve havalandırmaların temizlenmesi işleri,
  • Banyo, tuvaletlerin temizlenmesi ve hijyenik hale getirilmesi işleri,
  • Fabrika makine ve üretim bantlarının kirden ve tozdan arındırılması.
  • Petek dış yüzey temizlikleri, tavan boru üzerlerinin silimi işleri sayılabilir.

h-temizlik-hijyenHijyenik Temizlik hizmetleri arasında, ev temizliği, ofis temizliği, dış cephe temizliği, cam temizliği, okul temizliği, koltuk yıkama, halıfleks yıkama gibi hizmetler yer alır. Taşların ve molozların ortamdan uzaklaştırılması işleri de yapılan ek işlerden sayılabilir.

Hastane, gıda işleyen veya üreten imalathane ya da tesislerdeki temizlik işlemlerinde, ortamın temizlenmesinin yanında hijyenik bir hale getirilmesi daha da büyük bir önem taşımaktadır.

Temizlik işlemi bir sanayi tesisinde yapılacaksa, mutfak, tuvalet, duş ve banyoların temizlik ve hijyeninin yanında, ortamın, üretim bandındaki tezgah ve makinelerin toz ve yağdan arındırılması ilk başta gelir. Makinaların verimli ve güvenli çalışmasının sağlanması, işyeri ve çalışanları can ve mal güvenliği açısından ayrı bir önem taşımaktadır.

Tüm temizliklerde öncelikle can güvenliği açısından gerekli önlemler alınmaktadır. Ayrıca kullanılacak temizlik malzemelerinin kalitesine ve içeriğindeki kimyasallara dikkat edilmektedir. İnsan ve çevre sağlığına uygun kimyasallar minimum düzeyde kullanılmaktadır.

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi