Barındığımız ya da çalıştığımız alanlarda, istenmeyen ya da bulunmasında sakınca olan her türlü nesne ve organizmanın uzaklaştırması işlemini temizlik olarak tanımlayabiliriz.

Temizlik işleri sırasında, sağlık açısından sakıncalı mikroorganizmaların ortamdan uzaklaştırılması için alınan önlemlerin tümüne de hijyen denilir.

Temizlik her yerde, her ortamda yapılabilir. Bunlara evler, işyerleri, oteller, okullar, hastaneler, imalathaneler, fabrikalar, açık alanlar vs. örnek olarak gösterilebilir.

Temizlik Şirketlerimizin gerçekleştirdiği, evler, ofisler, okullar, oteller gibi mekanlarda yapılabilecek temizlik işlemleri arasında:

  • Ortamın tozlardan, yemek kırıntı ve bulaşıklarından arındırma işleri,
  • Mutfak tezgahlarının temizliği ve hijyeni ile ocakların, davlumbaz ve havalandırmaların temizlenmesi işleri,
  • Banyo, tuvaletlerin temizlenmesi ve hijyenik hale getirilmesi işleri,
  • Kalorifer ve soba bacalarının temizliği ve bakımı işleri sayılabilir.

h-temizlik-hijyenAçık alanda yapılacak temizlik hizmetleri arasında, ev temizliği, ofis temizliği, dış cephe temizliği, cam temizliği, okul temizliği, koltuk yıkama, halıfleks yıkama gibi hizmetler ve  taşların ve molozların ortamdan uzaklaştırılması işleri sayılabilir.

Oysa ki, hastane, gıda işleyen veya üreten imalathane ya da tesislerdeki temizlik işlemlerinde, ortamın temizlenmesinin yanında hijyenik bir hale getirilmesi daha da büyük bir önem taşımaktadır.

Temizlik işlemi bir sanayi tesisinde yapılacaksa, mutfak, tuvalet, duş ve banyoların temizlik ve hijyeninin yanında, ortamın, üretim bandındaki tezgah ve makinelerin toz ve yağdan arındırılması, bunların verimli ve güvenli çalışmasının sağlanması, işyeri ve çalışanları can ve mal güvenliği açısından ayrı bir önem taşımaktadır.

Nerede ve neyi temizlersek temizleyelim,  öncelikle can güvenliği açısından gerekli önlemleri almalıyız, ayrıca kullanılacak temizlik malzemelerinin kalitesine ve içeriğindeki kimyasallara dikkat ederek sağlığımıza, temizlik maddesi atıkları ile doğaya zarar vermemeliyiz.