Merdiven Temizlik Fiyatları

İnşaat sektörü Türkiye’de özellikle hızla ilerlemekte. Buna rağmen ev, ofis, site, her tür konut, plaza ve binaların merdiven temizlik hizmetleri eski usul yöntemler ile yapılmakta olduğunu gözlemliyoruz. Bu durum yöneticiler başta olmak üzere, tüm apartman ve site yönetimlerini zora sokmaktadır. Tabii gelişmiş yöntemlere geçen yönetim ofisleri de azda olsa mevcut bulunmakta.

Peki temizlik neden pahalı? Ucuz temizlik nasıl alınabilir?

merdiven-temizligi-istanbulApartman ve sitelerde kapıcı maliyetleri daha fazladır oysaki. Yanı sıra mahalleden hiçbir iş güvencesi olmayan merdiven temizlikçisini almak, vergi, sigorta, ssk’dan kaçınmak, maliyeti düşürmek için kaçınılan eğitim giderlerinin doğurduğu zararlar azımsanmayacak kadar fazladır. Doğal taş ve mermer zeminlerin ve merdivenlerinin, asansörlerinin, ortak alan cam çerçevelerinin yanlış uygulamadan dolayı zarar görmesi kaçınılmazdır. Ucuz merdiven temizliği almak isterken zemini ve asansör çeliklerini değiştirmek zorunda kalan yönetici ve bina sahibi sayısı hiçte az değildir.
Merdiven silen bayanlarımızın da kanunlar ölçüsünde korunması esası ile doğacak yükümlülüklerden kaçınılmamalıdır.

Modern temizliğe geçiş zor mudur, ne yapmak gerekir?
Asıl iş iyi bir temizlik firması edinmekle başlıyor. Temizlik firmaları ile anlaşırken dikkat edilecek kurallar?
• Temizlik fiyatlarını yıllık düşünmek maddi açıdan en doğru tercihtir.
• Yıllık düşünülen merdiven temizlik fiyatlarının içine bodrum kat yada boşlukların hava temizliğine, cilalamaya, asansör bakımına kadar tüm hizmetleri koymak, tüm hizmetleri almanın yanı sıra ucuz temizlik hizmeti almak demektir.
• Personelin işi yapma becerisi ve uzmanlıkları bilgi edinilmelidir.
• Kullanılan ürünler, kristalize, polimerize cila sıklık ve aralıkları, bakımlar, raporlamalar talep edilmelidir. Merdiven Temizlik Firmaları, ürünleri toptan ve toplu aldığı için maliyet düşecektir.
• Çift paspaslama atlanılmamalıdır.
• Çatı ve bodrum alanları ne sıklıkta temizlenmelidir?
• Çalıştırılacak personellerin sigorta ve diğer yükümlülükleri
• Temizliğin periyodik oluşu, temizlik aralıklarının bir düzende seyri önemlidir.

Temizlik işi profesyonel bir temizlik firmasına verildiği takdirde yukarıdaki yükümlülükler ve ekleri sunum yapılmaktadır. Böylece yöneticilerin kıymetli zamanları da boşa harcanmamış olur.

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi