Kadın Hem Evde Hem İşte!

Kadınlara verilen eşitliklerle ve haklarla beraber siyasette yapılan ıslahatlar neticesinde kadının ev hayatında ve yaşamında büyük değişiklikler başlamış oldu. Maalesef ki ülkemiz insanları kadınlara yeterince özeni, saygıyı ve değeri gösteremiyor.1900’lü yıllara kadar bu hep böyle küçük değişikliklerle devam etti.1997 yılına gelindiğinde artık kadınlara verilen haklar artmaya başlamıştır ülkemizde. Bu tarihlerde kadınların iş hayatındaki payı 17.1 idi. Tabii ki her ne kadar tuhaf gözle bakılsa da yılmayan kadınlar üzerlerine çöken gözlere önem vermediler ve başaran onlar oldu. Türkiye oldu. Bu sayede 1997’deki oran 2003 yıllarına gelindiğinde 20.6’lara çıkmıştır. Lakin tüm bu çabalara azme ve hırsa rağmen 2009’da yapılan Küresel Toplumsal Cinsiyet Endeksi listesinde 134 ülke arasından 129.sırada yer aldığımızdır. Siyasetteki kadın rolleri kabataslak bu şekildedir ve oranlarımız şu an az olsa da tabii ki yine de kadınlarımızın iş hayatındaki yerini yadırgayamayız.

İş hayatındaki kadın çalışma oranlarının hızlanmasıyla beraber evlere ayrılan zamanın daralmasına karşı yeterince titizlik evlere gösterilememeye başlanmıştır. Temizliği sevenler olarak tabii ki ev temizliği önem de arz ettiği için temizlik şirketi eğilimi olmaya başlanmıştır.

Burada hemen devreye dip köşe temizlemeler, halı yıkamalar, koltuk yıkama gibi birçok temizlik durumları ve zorluklar devreye girmiştir. Yeni bir ev yapıldığında da tabii ki en korkulanlar evin boya badanasında kirletilen yerler, alçı kalıntıları, sıva kalıntıları, haşereler vs. Böyle bir durumda insanlarımızın gözü haliyle korkar. Her yer korkunç bir hal içindedir. Bunlarla uğraşmak tabii ki de emek , gayret , güç ve sabır gerektirir. O anda tabii ki inşaat temizliği işini profesyonelce yapabilirim gözüyle bakan , korkmayan emeğini gösteren işin ehline bırakacaksınız kendinizi.

İş hayatında kendini gösteren kadınlarımız artık haliyle yorgun düştüklerinde evlerine yeterince özeni gösteremeyip biraz da yorgunluğu olsa da yine de evlerini temizlerler evet ama bu odamızı süpürmekle bitecek ve bir iki ortalığa çeki düzen vermekle maalesef ki bitmiyor. Devreye giren temizlik şirketleri sayesinde koltuğumuz altında o korkunç kara böcek ilaçlama, koltuk aralarındaki tahta kuruları, giysilerimiz arasındaki güveler veyahut da dip köşelerdeki o yapışkan kurtulamadığımız örümcek ağlarından bizi kurtarıyor. Kadınlarımızın temizlik şirketlerinden beklentileri büyük çünkü gerçekten hayat kurtarıyorlar bir nevi. Tahtakuruları yüzünden ABD’de karantinaya alınan bölgeler dahi olmuştu. Bir sinema salonu veya büyük bir kütüphane bile. Isırıkları neticesinde bir insanın kızamık gibi kızartabiliyor. Bu hayat kurtarmaları ve de zamanımızı bize vermeleri açısından temizlik şirketleri çok önem arz eder.

Her şeyden önemlisi tabii ki konforlu ve rahat nefes alabileceğimiz bir ortamı herkes ister ve arzu eder. Bir kere denildiği de üzere herkes rahat bir nefes alacağı bir temiz evi olsun ister. Bu tabii ki insanın temiz havayla beraber beynine çektiği taze oksijenle beraber mutluluğunun da artması demektir. Huzurlu, mutlu ve güler yüzlü olur. Aynı zamanda da bu mutlulukla beraber kendilerine olan öz güven bir patlama yaşar. Bilim adamları bunun doğruluğunu göstermiştir bizlere.

Kadınlarımız iş hayatına mı, ev temizliğine mi yoksa kendine mi zaman ayırabilecektir? Bunun cevabını vermek biraz zor olsa gerek ama verebileceğimiz en güzel yanıt sizlere hepsini bir yana bırakarak herkesin ehli olduğu alana yönelmesi. Mutlu olduğu yana yönelmesi. Siz enerjinizi daim ve yüzünüzde de tebessümünüzü eksik etmeyin. Gerisini temizlik firmaları halleder.

author avatar
Ayşe Yıldız Yuksel Yönetim
Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi Işıltı Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri Limited Şirketi